Dişeti hastalığı nedir?
HABERLER
Dişeti hastalığı nedir?
30 Haziran 2016

Dişeti hastalığı nedir?

Dişeti hastalığı nedir?

Diş etleri yumuşak dokudan oluşur. Dişlerinizin alt kısmını (diş kökü) çevreler. Dişetlerine bakmak, dişlere bakmak kadar önemlidir.

Diş eti problemi dişetlerinin iltihaplanmasıdır. Dişler ve dişetleri üzerinde biriken yapışkan bir film olan bakteri plağından kaynaklanır. Bakteri plağı, dişetlerinin kızarmasına, şişmesine ya da kanamasına neden olan asit ve toksinler üretir.

Zaman içerisinde, Diş eti problemleridişetlerinin dişlerden çekilmesine neden olabilir. Bunun sonucunda dişler ile dişetleri arasında cepler oluşur. Bu ceplere mikroplar dolar ve dişlerin etrafındaki kemiğin zayıflamasına neden olur.

Diş eti problemi yaygındır. Pek çok kimse, iyi bir ağız bakımı ile tedavi edilebilecek, erken aşamada bir diş eti problemi yaşamaktadır. Ancak diş eti problemini görmezden gelirseniz, dişin etrafındaki kemik zayıflar, dişin sallanmasına ve nihayetinde düzşmesine sebep olur.
Çoğu kimse diş eti problemi olduğunu bilmez. Temizlik ve kontrol amacıyla diş hekimini düzenli olarak ziyaret etmek bu nedenle önemlidir.


Diş eti problemlerinin bazı belirtileri nelerdir?

Kızarık, şiş, fırçalandığında ya da diş ipi ile temizlendiğinde kanayan dişetleri

Bunlar diş eti probleminin başlangıcıdır. Genellikle iyi bir ağız bakımı ile tedavi edilebilir.

Diş ağrısı ya da hassasiyeti 

Dişlerden çekilen dişetleri dişlerin sıcak ya da soğuk yiyecek ya da içeceklere karşı hassas olmasına neden olur.

İnatçı ağız kokusu 

Sallanan ya da aralıkları genişleyen kalıcı dişler; ısırdığınızda dişlerinizin birleşme şeklinde değişiklikler 

Bu, periodontitis adı verilen, en ciddi diş eti problemidir. 

 

Diş eti problemlerine dair kısa bilgiler 

Diş eti problemi dişetlerini ve çevreleyen kemiği etkileyen bir iltihaplanmadır.

Bakteri plağında bulunan mikroplar dişetlerinin kızarmasına ve şişmesine, bazen de kanamasına neden olduğunda diş eti problemi başlar.

Pekçok kişi diş eti hastalığı olduğunu bilmez. Bu nedenle diş hekminizi düzenli olarak ziyaret etmeniz önemlidir.

Fırçalama esnasında dişetinde meydana gelen kanamalar sağlıksız bir dişetini işaret ediyor. Sağlıklı dişetinin soluk(uçuk) pembe ve sıkı kıvamlı olması gerektiğini belirten Dişeti Hastalıkları Uzmanı Dr. Mete Toptaş sağlıklı dişetlerinde fırçalama sırasında kanama meydana gelmediğinin altını çizdi.

Dişeti kanamasının sıklıkla iltihabi bir durumun göstergesi olduğunu belirten Dr. Mete Toptaş , iltihaplı dişetinin kırmızı, parlak ve şiş göründüğünü ifade etti.

Bu nedenle hastalarmızın bu gibi kanamalı durumlarda en kısa zamanda Dişeti Hastalıkları Uzmanına görünmesinde fayda vardır.

 

En sık görülen dişeti hastalıkları nelerdir?

En sık görülen dişeti hastalıkları iltihabi dişeti hastalıklarıdır. Yeryüzünde belki de en sık görülen bu hastalık %85 oranlarında insanlarda hayatlarının belli bir dönemlerinde göürlmektedir. İltihabi dişeti hastalığını tanımlayacak olursak kabaca ikiye ayırabiliriz; bu yüzeyel bir dişeti hastalığı olarak başlayabilir, bunu GİNGİVİTİS olarak tanımlıyoruz ve dişetinin etkilendiği, renk olarak kızardığı bir şişle karakterize ve beraberinde de kanamanın olduğu bir tablodur.

İkinci tipinde ise eğer hastalığın başlangıç kısmında bir tedavi görülmemişse hastalık ilerleyebilir, dişeti altındaki dokuları etkileyebilir, öncelikle dişin kökünü saran kemik etkilenebilir ve tedavisi biraz daha kapsamlı bir duruma dönebilir. Tedavide kaybedilen kemiğin tekrardan kazanılması ve hastalığın ilerlememesi sağlanır. Bazı durumlarda dişeti hastalığının çok agresif olduğunu görüyoruz, bu agresif formlarda hastalarımız 20li yaşların ortalarında dahi diş kaybedebilecek kadar kemiğini yitirmekte ve diş kaybedebilmektedir bu sebepten dolayı. Dolayısıyla ağızda dişetiyle ilgili şikayetlerin bekletilmeden hekime başvurulup hastalığının çapı, etkilediği alan belirlenmeli ve ona göre tedavi biran evvel başlatılmalıdır.

 

Dişeti hastalığı nasıl tedavi edilir?

Periodontal tedavi, dişleri çevreleyen yumuşak ve sert dokulara ait hastalıkların iyileştirilmesini, bu hastalıkların meydana getirdiği yıkımların düzeltilmesini amaçlar. Bu nedenle tedavinin ilk aşaması hastalığın esas etkeni olan dental plağın hasta tarafından fırça/diş-ipi/arayüz fırçası kullanılarak temizlenmesi ve diş üzerindeki birikintilerin dişhekimi tarafından özel aletlerle uzaklaştırılmasıdır. Başlangıç tedavisi olarak isimlendirilen bu aşama periodontal işlemlerin temelidir. Basit dişeti iltihaplarında tek başına bir tedavi yöntemi olabildiği gibi, ileri durumlarda periodontal operasyona hazırlık amacıyla kullanılır. 

İltihaplı dişetini, büyümüş dişetini, çekilmiş dişetini, diş-dişeti arasında çene kemiklerinin erimesine bağlı olarak meydana gelmiş boşlukları (cep) ve kemik erimesini tedavi etmek amacıyla genellikle lokal anestezi altında yapılan, yeni kemik oluşumu hedeflendiğinde, yardımcı biomateryallerin (kemik tozu, membran vs) kullanıldığı cerrahi işlemlere ise “periodontal operasyon” denir. 

Periodontal operasyonlar, sadece dişetlerini veya dişleri çevreleyen tüm dokuları ilgilendirebilir. Hastalık sadece dişetlerini ilgilendiriyorsa büyümüş dişetleri kesilerek ağız ortamından uzaklaştırılır, derin dokulara ilerlediğinde ve kemik erimesi oluştuğunda ise farklı bir operasyon uygulanır. Dişeti kaldırılır, iltihaplı dokular temizlenir, kemik düzeltilir veya yeni kemik oluşturmak üzere çeşitli biomateryaller uygulanır. Daha sonra dişeti kemiği örtecek şekilde yerleştirilip dikilir ve doku iyileşmeye bırakılır. 1 veya 2 hafta sonra dikişler alınır. Operasyondan sonra 3-6 ay aralarla kontroller gereklidir. Yapılan tedavi ile iltihabın ortadan kalkması, hastalığın ilerlemesinin durması, hastanın kendi kendine etkin temizlik yapacağı bir ağız ortamının oluşması, biyomateryal kullanımında ise hastalık sonucu yıkıma uğrayan dokuların yeniden yapılanması beklenir. Tüm bunların sonucunda kişiler doğal dişlerini ağızlarında uzun seneler fonksiyon görecek şekilde tutarlar.

 

 İltihabin başlangıç aşamasI

 

Tedavi edilmiş halİ

 

Dişetlerinin iltihaba ve aynı zamanda ilaca bağlı büyümesi Operasyondan 3 hafta sonraki hali

 

 

 

DİĞER HABERLER
BİZE ULAŞIN
Diş Sağlığı ve Estetiği ile İlgili Tüm Tedaviler
Diş Sağlığı ve Estetiği ile İlgili Tüm Tedaviler
BİZE ULAŞIN