Blog

Dişsiz kalmak kaderiniz değil

Dişsiz kalmak kaderiniz değil

Dişsiz kalmak kaderiniz değil!...

 

Çeşitli nedenler sonucu ağızda meydana gelen diş kayıpları ciddi bir estetik kaygı oluşturmakla birlikte, dişlerde kaymalara ve çiğneme sorunlarına da sebebiyet verebilir. Ancak bu sorunların üstesinden gelmek artık çok kolay. Bir ya da birden fazla diş eksikliği veya tam dişsizlik sorunlarına karşı uygulanan implant tedavisi, hastanın konforlu bir yaşam sürmesine ve estetik bir gülüşe kavuşmasında yardımcı oluyor.  

 

En sık rastlanan ve diş kayıplarına neden olan etkenlerin başında travma ve diş bakımına yeteri kadar dikkat edilmemesi gelir. Dentakademi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Çene Cerrahı Dr. Emre Çimen,1980’li yıllardan sonra implant uygulamalarının yangınlaşması ile diş kayıplarının sorun olmaktan çıktığını, işlem sırasında kullanılan yeni teknikler (Guide Tekniği) ile de hastanın yüzünde şişme, morluk gibi olumsuz etkilerin en aza indiğini ve iyileşme sürecinin çok daha hızlı yaşandığını söyledi. 

 

İmplant nedir?

 

Türkiye’nin ilk A tipi ve en kapsamlı diş hastanesi olan Dentakademi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Çene Cerrahı Dr. Emrah Çimen, titanyumdan yapılan yapay diş kökü olarak kullanılan implantın,1960’larda kendini göstermeye başladığını ancak yaygın olarak kullanımının 1980’leri bulduğunu söyledi.

 

Kimlere yapılabilir ?

 

Diş kayıplarına alternatif çözüm olarak eski teknik (köprü ve hareketli protez) uygulamalar halen kullanılıyor olsa da, bu uygulamalar çoğunlukla ağızda yaralara sebebiyet vermekte. köprü uygulaması için diş kaybı alanın önündeki ve arkasındaki sağlıklı dişlere yapılan işlemlerin gibi nedenlerle şikayet vakaları görüldüğünün altını çizen Dr. Emre Çimen,  http://dentakademi.com.tr/implant-nedir sayfasında yer alan haberinde şunları söyledi:

 

“Eksik diş ya da dişlerin önünde ve arkasında kişinin kendi dişleri varsa diğer bir alternatif olarak köprü uygulanabiliyordu. Ancak köprü yapılabilmesi için boşluğun önündeki ve arkasındaki dişlere küçültme işlemi uygulanması gerekir.

 

Boşluğun çok uzun olması ya da arkasında diş bulunmaması ise hem bizim hem de hastamız için daha dezavantajlı bir durum. Eğer implant uygulanması tercih edilmezse, eksiklerin kapatılması için hareketli protezler yapılması gerekmektedir ki bu da kullanımı çok kolay ve rahat olmayan bir tedavi şeklidir.

 

Ağzında hiç diş olmayan ya da tüm dişleri çekilmesi gereken hastalarda implant harici tedavi, takıp çıkartılan ve halk arasında damak olarak bilinen total protezle ile yapılır. Damak uygulamasının ağızda yaratabileceği rahatsızlık dikkate alındığında, ağzında hiç dişi olmayan hastaların aradıkları konforu implant uygulaması ile bulabileceklerini söylemek gerekir.”

 

Kalp ve tansiyon hastalarına da uygulanabilir mi ?

 

Dr. Emre Çimen, implant tedavisinin herkese kolaylıkla uygulanabildiğini, ancak istisnai durumların da olduğunu belirterek diyabet, kalp, tansiyon gibi kontrol altına alınmamış sistemik hastalıkları olan,  bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanan, tedavi gören ya da görmüş kanser hastalarının gerekli tetkikleri yaptırıp, doktor onayını almaları sonrası implant tedavilerini yaptırmaları gerektiğini söyledi.

 

İmplant yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler…

 

“İmplant yaptırırken nelere dikkat edilmeli?” sorusunu, en önemli hususun, tedaviyi uygulayacak hekimin bilgi ve tecrübe yeterliliği olarak yanıtlarken, implantın uygulanacağı klinikteki hijyen ve sterilizasyon kurallarına riayet edilmesinin de çok önemli olduğunu vurguladı. Türkiye'de çok sayıda implant markası bulunduğunu belirten Dr. Emre Çimen, hastaların kendilerine uygulanacak implantlar hakkında bilgi almalarının en doğal hakları olduğunu ve işlem sonrası kendilerine verilecek implant sertifikalarını saklamalarının ileri dönemde oluşabilecek sıkıntıların çözümünü kolaylaştıracağını söyledi.

 

İmplant uygulaması ağrılı ve zor bir işlem midir ?

 

Dr. Emre Çimen, implant işlemlerinin çoğunlukla lokal anestezi altında uygulandığını, gerek görülmesi halinde genel anestezi ya da sedasyon altında da uygulanabileceğini söyledi. Çimen, işlem sırasında hastanın bir ağrı ya da rahatsızlık hissetmediğini, implant uygulaması sonrası hekim tavsiyelerine uyan hastaların iyileşme sürecini rahat bir şekilde atlattığını sözlerine ekledi.

 

Dr. Çimen, bir miktar şişlik ve kanamanın, çoklu implant uygulamaları ve kemik ekleme işlemleri sonrası  görülebilme olasılığı bulunduğuna değinerek hastanın, işlem sonrası hekim tavsiyelerine uymasının önemini vurguladı.

 

İmplant tedavisi süreci…

 

Dentakademi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Çene Cerrahı Dr. Emre Çimen implant tedavi sürecini şöyle anlattı:

 

“ İmplant uygulamasından 1 hafta sonrası ilk kontrol yapılır, dikişler alınır. Bundan sonra  ‘Osseointegrasyon’ adı verilen kemik ile titanyum implantın birbirine bağlanma süreci başlar. Bu süreç yaklaşık olarak 3aydır. 3 ayın sonunda diş eti şekillendiricileri takılır ve proteze başlanabilir. Sinüs lifting ya da kemik ekleme işlemleri yapıldıysa bu süreç daha da uzayabilir.

 

Günümüzde implant materyallerinin ve yeni tekniklerin gelişmesi ile bu süreç daha da kısalabilir, hatta bazı durumlarda implant yapıldığı gün ya da birkaç gün sonra geçici sabit bir protez, implantlara bağlanabilir. Buna ‘immediate yükleme (aynı gün diş) adı verilir.

 

Sonuç olarak implant, doğal dişe en yakın çözümdür. Uygulaması kolay, kullanılan yeni teknikler sonrası iyileşme süreci hızlı, hastaya yüksek konfor sağlayan, estetik bir çözümdür.  

DENTAKADEMİ BLOG NEDİR?

Diş sağlığı ve estetiği ile ilgili güncel bilgiler

BİZE ULAŞIN
Diş Sağlığı ve Estetiği ile İlgili Tüm Tedaviler
Diş Sağlığı ve Estetiği ile İlgili Tüm Tedaviler
BİZE ULAŞIN