Estetik Diş Hekimliği Gülüş Tasarımı
ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ GÜLÜŞ TASARIMI

 

Estetik diş hekimliği, günümüzde bir çok diş hekimliği branşının multidisipliner şekilde çalışarak farklı yöntemler ve materyaller ile kişiye özel bir gülüş dizayn etmesidir. Gülüş tasarımında tek başına dişler değil aynı zamanda diş etlerinin estetiği de önem kazanır. Öncelikli olarak hastanın cerrahi ve ortodontik tedavilere ihtiyacı yoksa, diş eti sağlığı geri kazandırılarak diş etlerinin seviyeleri düzenlenir. Dişlerin renk, pozisyon, boyut ve şekil değişiklikleri; beyazlatma işlemleri, zirkonyum seramik, tam seramik veya lamina veneer seramik uygulamaları ile yeniden düzenlenir. Eksik dişler, mümkünse implant uygulamaları veya köprü tedavileri ile giderilir. Gülüş tasarımında, dişler ve diş etleri kadar dudakların simetrisi, dolgunluğu ve gülüş hattına göre duruşu da önem taşır. Gülüş tasarımı, gerekli ise dudaklara küçük müdehaleler ile tamamlanabilir. 

 

Gülüş tasarımı ile hedeflenen nedir?

 

  • Diş renklenmeleri

  • Tek veya birkaç dişin diğerlerinden farklı hizada veya konumda yer alması

  • Diş etlerinin olması gereken hizada olmaması

  • Eksik dişlerden kaynaklanan boşluklar

  • Dudaklarla uyumsuz diş boyları

  • Görünen diş ve diş eti miktarlarının orantısızlığı

  • Yüz ve dudaklardaki çöküklük ve eksik dişlerden kaynaklanan büzüşmelerin meydana getirdiği yaşlı görünüm 

 

Bütün bu problemler hastaların estetik görünümünde bozulmalara yol açabilir. Kişiye özel tasarım ile oluşturulan gülüş dizaynı ile yalnızca dişler ve diş etleri değil aynı zamanda dudaklar ve yüzün de birlikte düzenlenmesi hedeflenir.

 

Peki gülüş tasarımı nasıl yapılır?

 

Öncelikle hastaların rahatsızlıkları ve sorunun ne olduğu öğrenilerek, hastadan alınan bir ölçü üzerinde model oluşturularak,

bu model üzerinde diş kaynaklı sorunların özel bir malzeme ile düzeltildiği bir tasarım yapılır.

 

Modelde dizayn edilen bu tasarım, hastamızın kendi ağzında görebilmesi

hedeflenerek, porselen olmayan bir materyal ile hastamızın ağzına henüz

hiçbir tedavi yapılmadan nakledilir. Bu şekilde hedeflenen tasarım birebir olmasa da

çok yakın bir şekilde hastanın görseline sunulur.

 

Hastanın uygulanan tasarımdan memnuniyeti veya değiştirilmesi istediği kısımlar hekimle beraber tartışılarak, ihtiyaca göre dişlerin; şekil, boyut, hizalama ile ilgili istenen sonuca ulaşılır. 

 

Gerekli ise, diş boşluklarına implant uygulamaları ve diş eti seviyeleri düzenlemesi de yapıldıktan sonra, dişlerin gerekli malzemeler seçilerek restorasyonlarına başlanır. 

 

En son dudaklar da göz önüne alınarak, hedeflenen tasarıma ulaşılır. 

 

 

Tüm bu işlemler, hastanın cerrahi ihtiyaçları haricinde en fazla 14 gün sürer, eğer diş eti ve implant cerrahisi gerekli ise, bu durumda uzman hekimin verdiği iyileşme süresi beklendikten sonra restorasyonlara başlanmaktadır. 

DİĞER
BİZE ULAŞIN
Diş Sağlığı ve Estetiği ile İlgili Tüm Tedaviler
Diş Sağlığı ve Estetiği ile İlgili Tüm Tedaviler
BİZE ULAŞIN