Sedasyon Nedir?
HABERLER
Sedasyon Nedir?
12 Temmuz 2016

Sedasyon Nedir?

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

1975 Çorlu doğumluyum.1993 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesinden mezun oldum. 1998 yılında Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesini bitirdim. 2006 yılında Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Ana Bilim Dalında doktoramı tamamladım. 10 yıldır aktif bir şekilde mesleğimi icra etmekteyim.

 

Sedasyon nedir?

Sedasyon, diş tedavileri esnasında ortaya çıkabilecek olan ağrı, endişe ve korkuyu ortadan kaldırmak amacıyla ağrı kesici, rahatlatıcı ilaçların bir arada kullanılması işlemidir. Kısaca derin bir uyku halidir.

 

 

Sedasyon ve Genel Anestezi arasındaki fark nedir?

Sedasyon işleminde hasta normal nefes almaya devam etmektedir. Genel anestezi işlemlerinde ise solunum entübasyon adı verilen; bir ucu akciğerlere diğer ucu hava üfleyen cihazlara bağlı olan borular vasıtasıyla gerçekleşmektedir. Entübasyon işlemi için hastalara damar yoluyla verilen kas gevşetici ilaçlar hastanın geç uyanmasına sebep olur. Sedasyon işlemlerinde ise hasta işlem bitiminde, çok kısa sürede kendine gelebilmektedir. Kan yoluyla sistemik dolaşıma her hangi bir ilaç girmemekte, sadece gazla (koklayarak) hasta uyutulmaktadır. Hastalar için son derece konforlu ve rahat uygulanabilen bir yöntemdir.

 

Sedasyonun riski var mıdır?

Sedasyon işlemi son derece güvenli bir tedavi yöntemidir. Ancak kullanılan ilaçlara bağlı olarak yan etkileri, alerjik reaksiyonları görülebilmektedir. Bu yan etkiler uzman bir ekip kontrolünde hızlı ve kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilir durumlar olup, genel anesteziye göre karşılaşma şansı daha düşüktür.

 

Sedasyon kimlere uygulanabilir?

* Diş hekimi korkusu, iğne fobisi olan tüm hastalarda

* Uzun süreli işlemleri tek seansta bitirmek isteyen hastalarda

* Mide bulantısı, kusma ve öğürme refleksi sebebiyle diş tedavilerini yaptıramayan hastalarda

* Çocuk, yetişkin, sağlıklı veya engelli tüm hastalarda rahatlıkla uygulanabilir bir tedavi yöntemidir.

 

 

DİĞER HABERLER
BİZE ULAŞIN
Diş Sağlığı ve Estetiği ile İlgili Tüm Tedaviler
Diş Sağlığı ve Estetiği ile İlgili Tüm Tedaviler
BİZE ULAŞIN