Blog

Total (tam diş) protezler ve bakımı

Total (tam diş) protezler ve bakımı

 

Total (tam diş) protezleri

 

Dişlerdeki çürükler, çene kemiklerinin erimesi ya da travmalar diş kayıplarına neden olan unsurlardır. Kaybedilen dişlerin ağız içinde oluşturdukları boşluklar protetik (protez) diş  ya da implant tedavi yöntemleri uygulanarak giderilir.  

 

Tam diş protezler, alt ve üst çeneye dokudan destek alarak oturan hareketli protezlerdir. Dudak ve yanak dolgunluğu sağlayarak yüzün daha genç görünmesi de sağlanır. Bununla birlikte, estetik kurallar dikkate alınarak yapılan diş dizilimleri ile de estetik bir gülüşün de sağlanması mümkün olabilmektedir.

 

Total protez kullanımında yaşanan sorunlar

 

Alt damağın üst damağa göre daha az hacme sahip olması, alt çenede dilin bulunması alt protezi üst proteze göre daha çok hareket eder hale getirmektedir. Bu nedenle, total protez kullanan hastalar yemek yeme ve konuşma anlarında alt damağın oynamasından ve harekete bağlı olarak ortaya çıkan vuruklardan şikayet etmektedirler.

 

Özel yapıştırıcılar ile tam diş protezlerin yapıştırılması şikayetleri azaltsa da sorunu tamamen ortadan kaldırmaz. Halk arasında çıtçıtlı protez olarak bilinen implant üstüne özel tutucular ile uygulanan over denture protezler damak oynamaları ve ağız vurukları için kesin çözümdür.

 

Total (tam damak) protezlerin yapımı kaç gün sürmektedir?

 

Ölçü ve prova süreci dahil olmak üzere ortalama 10 -15 günde hazır olan total protezlerde kullanılacak  dişlerin rengi, büyüklüğü ve şekilleri provalarda hastanın istekleri dikkate alınarak belirlenir.

 

Protezlerin bakımı ve kullanımı

 

Protezler, damaklarda mantar oluşumunu engellemek için geceleri yatarken çıkarılıp su dolu kapta bekletilmeleri gerekir. Protezler fırça ile günde 2 kez mutlaka fırçalanarak temizlenmelidir. Yapılan bu temizlik işlemi ile uzun dönem renk değişimi olmadan kullanmalarına yardımcı olacaktır.

 

Protez kullanım süresi

 

Total protezlerin kullanımı ile ilgili kesin bir süre vermek doğru olmaz. Hastanın ani kilo kaybı veya kemik erimesi gibi sebeplerle protezinde bollaşma meydana gelebilmektedir

 

Hastanın protezinde diş aşınması veya kullanım ile ilgili sorunları yoksa özel besleme materyalleri ile protez tekrar damaklara uyumlanabilir. Protez kırılması veya diş düşmesi gibi sorunlarda tamir edilebilmektedir. Tamir edilen protez 1-2 gün içinde hastaya teslim edilmektedir.

 

DENTAKADEMİ BLOG NEDİR?

Diş sağlığı ve estetiği ile ilgili güncel bilgiler

BİZE ULAŞIN
Diş Sağlığı ve Estetiği ile İlgili Tüm Tedaviler
Diş Sağlığı ve Estetiği ile İlgili Tüm Tedaviler
BİZE ULAŞIN