Blog

Üç boyutlu tomografinin sağladığı faydalar

3D panaromik volümetrik tomografinin sağladığı faydalar

 

 

Gelişen teknoloji kendini her alanda gösterdiği gibi sağlık sektöründe de olumlu etkilerini göstermektedir. Bunlardan biri de 3D teknolojisi kullanan tomografi cihazıdır. 

 

Panaromik ve volümetrik çekim yapabilen üç boyutlu tomografi cihazı, çene cerrahisi ve implant uygulamalarında önemli bir yere sahiptir. Üç boyut teknoloji ile tüm kemik ve dokuları hızlı ve hassas biçimde tespit eder. Böylelikle hekime implant uygulanacak bölgenin kemik kalitesi, yoğunluğu ve yük taşıma kapasitesi hakkında fikir sahibi olmasında yardımcı olur.

 

Tomografi desteğinin anlık ve ''yerinde'' sağlanabilir olması işlem sırasında hekime büyük kolaylık sağladığı gibi implant uygulanacak bölgede korunması gereken sağlıklı dokuların görülmesi açısından da önem arz eder.

 

Tomografi, implant uygulamalarında başarıyı artıran bir unsur olsa da, uygulamanın tomografi tecrübesi olan bir çene cerrahı tarafından uygulanması da operasyonun başarısını artıran asıl etken olduğunu unutmamak gerekir. 

 

3D panaromik, sefalometrik ve volümetrik tomografinin sağladığı avantajlar

 

Yapılan panoramik çekim, tüm dişlerin görüntüsünün tek bir röntgen üzerinde görüntülenmesini sağlar. Böylelikle çenelerde, dişlerde, çene ve dişlerde gözle görülemeyen çürük, kist ve tümör gibi oluşumların kolayca teşhis edilmesine ve tedavi planlamasının hızlı ve eksiksiz biçimde yapılmasına yardımcı olur.

 

Üç boyutlu volümetrik tomografi, çene ve diş cerrahisi operasyonlarında özellikle implant planlaması, ağız içinde gömülü 20 yaş dişlerinin kemikteki pozisyonu, anatomik bölgelerle olan ilişkisinin (üst çenede sinüs boşluklarına olan uzaklığı ve alt çenede sinir-damar paketine olan uzaklığı ) tespiti ve tedavi uygulanacak bölgenin hekime detaylı olarak göstermesi operasyonun başarısını arttıran önemli bir faktördür.

 

Dijital görüntülemenin kullanılması görüntü kalitesini artırmakta ve kişinin aldığı radyasyon miktarını da belirgin şekilde azaltmaktadır. Görüntüleme esnasında hastanın aldığı ışınların hedef odaklı olması troid bezi, göz gibi hassas organları radyasyonun olumsuz etkilerinden korumaktadır.

DENTAKADEMİ BLOG NEDİR?

Diş sağlığı ve estetiği ile ilgili güncel bilgiler

BİZE ULAŞIN
Diş Sağlığı ve Estetiği ile İlgili Tüm Tedaviler
Diş Sağlığı ve Estetiği ile İlgili Tüm Tedaviler
BİZE ULAŞIN