Zigoma İmplant Tedavisi
HABERLER
Zigoma İmplant Tedavisi
14 Şubat 2018

Zigoma İmplant Tedavisi

Zygoma (Zigoma) implant hangi durumlarda tercih edilmelidir? Zygoma nedir?

 

Zygoma (Zigoma) implant, üst çeneye uygulanan bir implant çeşitidir. Sadece zigoma (elmacık) kemiklerinden destek alınarak uygulanan implantlardır. Destek alınan kemiğin adına bağlı olarak zigomatik implant denilmiştir. Üst çenede aşırı kemik kaybına bağlı olarak dental implant uygulama şansının olmadığı hastalarda, zigomatik kemiklerin kontrolü sonrası bir kırık tespit edilmediği durumlarda uygulanabilen ve hastanın dişsizlik problemine çözüm sağlayan tedavi yöntemidir.

 

 

Zygoma (Zigoma) implant nasıl yapılır ve tutmama riski var mıdır?

 

Zigoma implantlar normal dental implant uygulamasına benzer şekilde uygulanmaktadır. Genellikle işlemin daha kolay yapılabilmesi ve hastanın konforu  açısından zigoma implant uygulamaları genel anestezi ya da sedayon altında yapılması tercih edilir. Ancak lokal anesteziyle de yapılabildiği  durumlar vardır.

 

Zigoma (elmacık)kemiğinin yapısal kalitesi zigoma implant uygulamasının başarı oranını yükseltir. Zigoma implant kayıp oranları oldukça düşüktür. Zigoma implantlarda elde edilen başarı oranı en az dental implantlarda elde edilen başarı oranı kadardır.

 

Zygoma (Zigoma)  implant yapılmadan önce nelere dikkat edilmelidir?

 

Dental implant uygulama öncesinde yapılması gereken hassas teşhis ve planlama aşamaları vardı. Zigoma implant uygulamalarından ise bu planlama ve teşhis aşamaları daha hassas bir şekilde yapılmalıdır. Hastanın tomografisi alınarak zigamo bölgesinin (üst çenenin) anatomik yapısı incelenmelidir. Zigoma implantlar sinüs bölgesine oldukça yakın geçmektedir, bu nedenle sinüs bölgesinde herhangi bir patalojinin olup olmadığı uygulama öncesinde bir kulak burun boğaz doktoru tarafından kontrol edilmesi oldukça önemlidir.

 

Zygoma (Zigoma)  implant yaptırırken diş hekimi ya da hastane seçiminde hangi kriterler göz önüne alınmalıdır?

 

Zigoma implantlar daha komplike uygulaması olan prosödürlerdir. Bu nedenle zigoma uygulaması yaptıracak hastaların hastane ve hekim seçiminde çok dikkatli olması gerekmektedir. İşlem yaptıracak hastalar klinik seçimi yaparken kliniğin hijyen koşullarını, çene cerrahının bilgi ve tecrübesini, kliniğin ya da hastanenin tomografi, genel anestezi ya da sedasyon desteği olup olmadığını sorgulamalıdırlar.

 

 

 

DİĞER HABERLER
BİZE ULAŞIN
Diş Sağlığı ve Estetiği ile İlgili Tüm Tedaviler
Diş Sağlığı ve Estetiği ile İlgili Tüm Tedaviler
BİZE ULAŞIN