WeCreativez WhatsApp Support
Randevu oluşturmak ya da bizlere soru sormak için yazabilirsiniz. Önce telefon numaranızı yazınız.
Nasıl yardımcı olabiliriz?

Ağız Kokusu Tedavisi

Ağız kokusunun sebebi nedir? Ağız kokusu tedavisi

Ağız kokusunun birçok sebebi olabilir. Ağızdan kaynaklı ya da solunum yolları ile organlarımızdan kaynaklı sebeplerden dolayı olabilir.

Eğer ağız kokusu sabah karşılaştığımız ağız kokusu ise gayet normaldir bir diş fırçalamasıyla geçer. Uyurken tükürük akışının hemen hemen sıfır olması ve eğer gece yatarken dişlerimizi fırçalamıyorsak dişlerin arasında kalan yiyecek artıkları birleşir ve ortaya kötü kokular çıkmaktadır. Burada bizim için önemli olan sabah diş fırçaladıktan sonra bu ağız kokusunun geçip geçmemesidir. Eğer ağız kokusu geçmiyorsa mutlaka bir hekime başvurmalısınız.

Ağız kokusunun diş odaklı sorunları nelerdir?

Ağız kokusunun diş odaklı sebepleri arasında ise, sabah ve gece yatmadan önce dişlerin fırçalanmaması, günde 1 kere diş ipinin kullanılmaması ve diş kadar dilin de fırçalanmaması sebep olmaktadır. Onun haricinde uzun süre eğer temizlik yapılmadıysa diş taşı diş plağı varsa çürük diş etindeki iltihaplar oldukça kötü bir kokuya sebep olur.

Ağız kokusu besinlerden kaynaklı da olabilir!

Asitli gıdaların hazımı kolaylaştırdğı düşünülse de, asit erozyonu hem mide de hem de dişlerde ciddi problemlere neden olmaktadır ve ağız kuruluğunun oluşmasında en büyük sebeplerinden biridir.

Lifli gıdalar tüketmek, hem daha yavaş yakıldığında tok tutma özelliği bulunmakta ve böylece hemen sindirilmediği için uzun dönemde ağız kokusuna daha az sebep olacaktır. Asit, şekerler ve karbonhidratlar ağız kuruluğuna ve ağız kokusuna daha çok neden olur.

Ağızdan kaynaklı koku diş dışında sinüzit, reflü, sindirim sistemi gibi problemlerden dolayı olmaktadır bunların da erken teşhisi oldukça önemlidir.

Şöyle küçük bir tüyo verebiliriz; Ağzı sıkıca kapatarak burundan nefes verdiğinizde eğer 10 cm ilerdeki kişi bu kötü kokuyu alabiliyorsa o zaman koku başka bir sebepten kaynaklıdır. Tabii ki bir uzman hekime görünmenizde yarar var. Çünkü ciddi hastalıkların belirtisi olabilir.

Ağız kokusu diyabetin habercisi olabilir

Diyabet hastalığı vücuda birçok farklı rahatsızlıklara neden olabilirken kontrol edilmeyen şeker hastalarının diş etlerinde çekilmeler meydana gelerek kemik kaybına neden olabilir ve hastanın dişlerini çok kısa bir süre içinde kaybedebilir.

Diyabet hastalarının kendine has bir ağız kokusu vardır. Ve bunu hastanın nefesinden anlamak diş hekimine, diş hekiminin tecrübesine bağlıdır. Ağız içi yaraları ise birçok sebepten oluşabilmektedir.

Şekeri kontrol altına alınmayan diyabet hastalarında ise ağız bakımına dikkat ettiği halde ağız yaraları görülmektedir ve bu yaraların uzun süre boyunca geçmediği ya da zor geçtiği görülmektedir. Diş hekimi bu şikayetleri dikkate alarak hastayı yönlendirmelidir.

Ağız kokusu tedavisi

Eğer ağız ve diş kaynaklı bir ağız kokusu sorunu varsa, çeşitli tedavi yöntemlerine başvurulabilir. Ağız bakımı alışkanlıklarınıza daima özen göstererek başlayabilirsiniz. Günde iki kez dişleri fırçalamak ve günde bir kez diş ipi ile temizlemek plakların oluşumunu kontrol altında tutmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca dilinizi fırçalamak da dil üzerinde kötü koku yapan bakterilerin oluşmasını önleyecektir. Diş ipi kullanımı dişlerin arasında kalan boşlukları temiz tutmak için önemlidir. Profesyonel diş temizliği ve kontrol için yılda iki kez düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret etmeniz de önlemlerdir. Bu ziyaretlerde diş taşı temizliği, çürük tedavisi, kanal tedavisi, diş eti tedavisi gibi birçok tedavi yöntemi ile ağız kokusu sorunu çözülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye’nin İlk ve En Kapsamlı
A Tipi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Hayata Gülümseyin
MERKEZ

MERKEZ

Bağlarbaşı Mahallesi Atatürk Caddesi No:122 Maltepe İstanbul Türkiye

POLİKLİNİK

POLİKLİNİK

Feyzullah Mah. Mimarsinan Cad. Krizantem Sk. No:19 Maltepe/İstanbul-TÜRKİYE

Çağrı Merkezi

Çağrı Merkezi

444 88 91

Online Randevu

Online Randevu

Randevu Oluşturun