WeCreativez WhatsApp Support
Randevu oluşturmak ya da bizlere soru sormak için yazabilirsiniz. Önce telefon numaranızı yazınız.
Nasıl yardımcı olabiliriz?

Cerrahi Guide (Rehber) Tekniği İle İmplant Uygulanması

Diş hekimliği alanında kullanılan cihazlarda yaşanan teknolojik ve yazılımsal gelişmeler, mevcut tedavi yöntemlerinin gözden geçirilmesine ve yenilenmesine de yardımcı olmaktadır. Klasik implant uygulamasında tercih edilmeye başlanan ve günlük hayatta hastalar tarafından “Dikişsiz İmplant Uygulaması”, “Robotik İmplant Uygulaması” olarak bilinen “Guide” ya da “Rehber” kullanımı bu tür yeniliklerden biridir.

Diş hekimliği alanında kullanılan görüntüleme sistemleri ve yazılımlardaki gelişmeler hekimlere 3 boyutlu çalışma imkanı sağlamaktadır. 3 boyut teknolojisi, implantın konumlamasından uygulanmasına kadar hekime işlem sırasında kolaylık sağlamaktadır. Hekim bilgi ve tecrübesi ile birleşen teknolojik destek mükemmel sonuçları oluşturmaktadır.

Hastadan alınan 3 boyutlu tomografi görüntüsü üzerinde hekim tüm detaylara hakim olarak planlama yapabilmektedir. Kullanılan teknolojik cihazlar ve yazılımlar aynı zamanda da tedaviye başlanmadan önce bitim protezlerinin de tasarlanmasına imkan sağlamaktadır.

Cerrahi guide (rehber) nedir?

Cerrahi plak, cerrahi guide ya da cerrahi rehber olarak farklı isimleri olsa da görevi implant uygulanacak bölge için guide/rehber oluşturulması esasına dayanmaktadır. Hastadan alınan ağız içi modeline göre hazırlanan rehberde, işlemin yapılacağı yere implantın yerleştirilebilmesi için yuva açılır. Yuva, hekim için implantın kemik üstünde doğru yere doğru açıyla konumlanmasını sağlar.

Dikişsiz implant nedir?

Klasik yöntem ile yapılan implant uygulamasında diş etinin kesilmesi sonrası implant kemik üstüne yerleştirilir ve diş etinin dikilmesi sonrası süreç tamamlanır. Cerrahi rehber kullanımında ise diş eti kesilmediğinden dikişe ihtiyaç duyulmamaktadır. Uygulamanın adı bu nedenle dikişsiz implant uygulamasıdır.

Dikişsiz implant uygulamasının aşamaları nelerdir?

Cerrahi rehber ile yapılacak implant uygulaması için önce hastadan tomogrofi çekilmesi gerekir. Hekim tomografi ile genel bir değerlendirme yapar. Hekim, hastanın implant işlemi için uygunluğuna karar verirse, hastanın ağız içi ölçüsü alınır. Alınan ölçünün dijital ortama taşınması sonrası 3 boyutlu yazıcıda cerrahi guide hazır hale getirilir.

Bu aşamadan sonra hastanın işleme hazırlanması süreci başlar. Cerrahi rehber hastanın ağzına yerleştirilir. Rehber ile implant yerleri belirlenir ve rehberde bulunan yuvalardan implantlar çene kemiğine yerleştirilir.

3D tomografi ve 3D tarama ile implant planlanması

3D dental tomografi hastanın çene yapısı ile ilgili tüm detayları net olarak gösterir. Daha sonra hastadan alınan ölçü, bir sonraki aşama için bilgisayar ortamına aktarılır. Kemik ve yumuşak dokuların durumu bilgisayar ortamına taşınır. Kullanılan özel program sert ve yumuşak dokuları bilgisayar ortamında bir araya getirir.

Bu veriler hekime implantın yerini, pozisyonunu, çene kemiğindeki anatomik boşlukları, komşuluklar, sert ve yumuşak doku ilişkisini göstererek ve cerrahi işlem sonrası başlayacak olan üst yapı porselen planlamasını da kolaylıkla sağlar.

Hazır hale gelen rehber hastanın ağzına yerleştirildikten sonra implantın uygulanacağı yer özel bir teknikle açılır. Açılan delikten implant cerrahi guide (rehber) aracılığıyla doğru pozisyon ve açıyla yerine yerleştirilir.

Cerrahi rehber ya da cerrahi guide tekniği ileri cerrahi gerektiren durumlar haricinde herkese uygulanabilir.

Cerrahi rehber ve dikişsiz implant uygulamasının avantajları nelerdir?

İyileşme süreci dikişsiz olması, yumuşak dokuda bir travmaya yol açmaması gibi nedenlerle klasik implant uygulamasına göre çok daha çabuk ve konforludur. Diş etinde kesi işlemi yapılmadığı için işlem sonunda dikişe ihtiyaç olmaz. Diş etindeki hasar en az seviyede gerçekleşir. Buz uygulaması ve kullanılacak ilaçlar ile işlem yapılan bölgede ödem çok az görülür. Dışarıdan bakıldığında farkedilecek bir şişlik, morarma görülmez. Protez süreci için beklemeye gerek olmadan immediat yani hemen yükleme yapılabilir.

İşlem sonrası günlük rutinlere devam edilir ve 1 – 2 saat sonrasında yemek yenebilir. Hasta işlemden sonraki gün işine gidebilir ve sosyal hayatına devam edebilir.

Cerrahi rehber uygulaması nasıl yapılmakta?

Cerrahi rehber hastanın ağzına yerleştirildikten sonra implantın uygulanacağı yer diş eti üzerinde işaretlenir. İşaretlenen alan özel bir teknikle açılır. Rehber üstündeki delikten çene kemiğine ulaşılarak implantın konumlanacağı yuva hazırlanır. Yumuşak dokuda da delik uygun hale getirildikten sonra implant yuvaya yerleştirilir. Süreç, iyileşme başlığı ya da diş eti şekillendiricisinin takılması ile noktalanır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye’nin İlk ve En Kapsamlı
A Tipi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Hayata Gülümseyin
MERKEZ

MERKEZ

Bağlarbaşı Mahallesi Atatürk Caddesi No:122 Maltepe İstanbul Türkiye

POLİKLİNİK

POLİKLİNİK

Feyzullah Mah. Mimarsinan Cad. Krizantem Sk. No:19 Maltepe/İstanbul-TÜRKİYE

Çağrı Merkezi

Çağrı Merkezi

444 88 91

Online Randevu

Online Randevu

Randevu Oluşturun