WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsin!
Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?

Diastema Kapatma Nedir?

Diastema Kapatma Nedir?

İki diş arasındaki boşluğun(araya bir diş daha eklenemeyecek kadar küçük ve dar boşluk) adeziv restoratif materyaller kullanılarak kapatıldığı tedavi yöntemidir.
Bu boşluklar bazen sadece tek bölgede(iki diş arasında) olabileceği gibi birden fazla bölgede de olabilir. Estetik kaygılar oluşturabilen bu boşluklar aynı zamanda çiğneme ve konuşmada da bir takım problemlere sebep olabilmektedir. Bu tedavi sırasında dişler kesilmemektedir.

Tedavi sırasında boşluğa bakan dişlerde kesim yapılır mı? Bu tedavinin dişlere bir zararı var mıdır?

Bu tedavi sırasında dişten herhangi bir şekilde kesim yapılmadığından boşluğa bakan dişlerde herhangi bir doku kaybı gerçekleşmez. Adeziv restoratif materyal boşluğa bakan dişlere yüzey hazırlıklarından sonra direkt olarak uygulanır.

Tedavi süreci hakkında bilgi verebilir misiniz?

Yapılan klinik ve radyolojik muayeneye göre öncelikle boşlukların analizi yapılır. Yapılan analiz bize tedaviye hangi dişlerin dahil olacağını göstereceği gibi aynı zamanda tedaviye dahil olacak dişlerin boyutlarını ne kadar genişleteceğimizin bilgisini de vermektedir. Bu analiz, hastadan elde edilen model üzerinde yapılabileceği gibi hasta ağzında da yapılabilmektedir. Boyut analizlerinden sonra dişlere uygun renkte adeziv restoratif materyal seçilir ve elde edilen modeller ile hazırlanan demo hasta ağzına uygulanır. Bu sayede hasta tedavinin olası sonucu hakkında bilgi sahibi olur. Bu aşamada sınırlamalar dahilinde, dişlerin boyları ve genişlikleri tekrar ayarlanarak sonuç optimize edilmeye çalışılır. Demo üzerindeki işlemler tamamlandıktan sonra uygun renkteki adeziv restoratif materyal boşluğu kapatmak için dişerle uygulanır ve polisaj aşamalarından sonra tedavi tamamlanır.

Tedavi kaç seans sürer?

Kapatılacak boşluğa göre tedavi süresi değişmektedir. Ayrıca yine kapatılacak boşluğa göre işlem tek seans sürebileceği gibi bazen iki yada üç seans da sürebilir. Her durumda tedavi bittikten bir hafta sonra kontrol gerekmektedir.

Tedavi sonrası yapılan dişlere yapılan adeziv restorasyonlar belli olur mu?/kötü gözükür mü?

Mevcut dişlere uygun renkte seçilmiş ve yapılmış restorasyonlar hiçbir şekilde renk uyumsuzluğu yaratmayacak yani belli olmayacaktır. Aynı zamanda dişlerden bir kesim yapılmadan bu restorasyonlar yapılacak ve mevcut sağlam diş dokusu korunduğu için doğala en yakın görüntü elde edilmiş olacaktır. Sadece tedavinin bittiği ilk anda diş, restoratif materyalden daha açık renkte gözükecektir. Bu durum dişin kurumasından(uzun süre ağız açık bir şekilde kalmasından dolayı) kaynaklanmaktadır ve diş tekrar tükürükle ıslandığında ortadan kalkacaktır.

Tedavi sonrası önerileriniz nelerdir?

Öncelikle daha öncede belirtildiği gibi tedaviden bir hafta sonra kontrol gerekmektir. Boşluğa sebep olan duruma göre; ön dişlerle sert şeylerin ısırılmaması, kabuklu yiyeceklerin kabuklarının kırılıp açılmaması, özellikle kahve gibi oldukça boyar nitelikteki içeceklerden mümkün olduğunca uzak durulması yada tüketildikten hemen sonra dişlerin fırçalanması önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye’nin İlk ve En Kapsamlı
A Tipi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Hayata Gülümseyin
MERKEZ

MERKEZ

Bağlarbaşı Mahallesi Atatürk Caddesi No:122 Maltepe İstanbul Türkiye

POLİKLİNİK

POLİKLİNİK

Feyzullah Mah. Mimarsinan Cad. Krizantem Sk. No:19 Maltepe/İstanbul-TÜRKİYE

Çağrı Merkezi

Çağrı Merkezi

444 88 91

Online Randevu

Online Randevu

Randevu Oluşturun