WeCreativez WhatsApp Support
Randevu oluşturmak ya da bizlere soru sormak için yazabilirsiniz. Önce telefon numaranızı yazınız.
Nasıl yardımcı olabiliriz?

Diş Taşı Nedir?

Diş taşı (tartar ya da diş tartarı) nedir? Neden oluşur? Hangi sıklıkla diş taşı (diş tartarı) temizliği yapılmalıdır? Evde diş taşı (diş tartarı) temizlenebilir mi? Diş taşı (diş tartarı) temizlenmez ise diş eti sağlığı açısından bir sorun oluşturur mu? Bu soruların cevaplarını öğrenmek için yazının devamını okumanızı öneririz.

Diş taşı (tartar) nasıl oluşur?

Diş taşı en çok alt dişlerin iç yüzeyinde üst dişlerde arka dişlerin yanağına bakan yüzeylerinde oluşur. Diş taşı yeterli ve etkin fırçalamanın olmadığı her yerde oluşabilir. Diş eti üzerine tükürükler çöker ve o sert kaya gibi yapılar dişlerin çevresini sarar. Bazen dişin altına doğruda ilerleyebilir. Bu durum diş eti rahatsızlıklarında daha fazla görülür.

Diş taşının belirtileri nelerdir?

Tartar, diş tartarı, ya da diş taşı nedeniyle diş eti problemi oluşması için diş eti kanaması oluşması gerekmektedir. Diş etlerinizde kanama oluyorsa kesinlikle hekiminize başvurmalısınız. Diş eti hastalıklarında ağrı olmadığı için genellikle başvuru gecikmektedir.

Diş taşının oluşma nedenleri nelerdir?

Diş taşı (tartar) tam anlamıyla yetersiz fırçalamadan oluşur. Diş tartarı oluşumunu engellemek için dişlerinizi doğru teknikle fırçalamak önemlidir. Diş etlerinizden dişe doğru yuvarlak süpürür hareketlerle tek bir dişe 5-6 kere fırça değecek şekilde tüm yüzeylerini temizlemek şarttır. İyi bir ağız hijyeni ve diş taşı oluşumunu engellemek için diş ipi veya diş arası fırçası kullanılması gerekmektedir. Fırça seçerken de iyi bir fırça seçmeniz gerekir. Kişiye göre fırça seçilmelidir. Eğer diş eti hassasiyetiniz varsa diş eti problemlerine yatkınlığınız varsa, diş eti problemlerini engelleyecek bir fırça kullanmanız gerekir. Diş hassasiyetiniz varsa ona yönelik bir fırça seçilmelidir.

Diş ipiyle diş arası fırçası farklı mıdır?

Diş ipi ile diş arası fırçası tamamen farklıdır. Diş iplerinin çeşitleri vardır. Dişleriniz uygun değil ise o zaman ip dişlerin arasını temizleyemeyebilir. Onun yerine diş arası fırçası dediğimiz küçük fırçalarla ağız bakımını sürdürmek uygun olacaktır. Diş taşı (diş tartarı) temizleği sonrasında ağız bakımınızı arttırdığınızda problemler azalacaktır. Bunları yaptığınız sürece diş taşı oluşumu azalacak ve diş eti rahatsızlıklarına korumanız artacaktır. Nedeni ortadan kaldırmak önemlidir.

Tartar ( Diş Tartarı ) zararlı mıdır?

Diş taşı (tartar) birebir zararlı değildir. Ama çevresinde oluşan bakteriler, yemek artıkları diş etinde rahatsızlıklara neden olabilir. Bu hastalıklar periodonti dediğimiz rahatsızlıklardır. Dişlerimizin çevresinde diş etinin altında çene kemiğini sarar. Diş taşı (diş tartarı) kronikleşmesi nedeniyle diş etinizde enfeksiyon oluşmaya başladıkça altındaki kemikte yıkım başlar ve zamanla dişin kök ucuna kadar gelip diş kaybına neden olabilir. O yüzden erken teşhis ve erken tedavi çok önemli. Diş sağlığınızı ve diş kaybı yaşamamak için düzenli kontrollerinize 6 ayda bir gelmeniz gerekir.

Diş taşı (tartar) temizliği ne kadar sürede bir tekrarlanmalıdır?

6 ayda bir diş taşı temizliği yapılabilir. Hastanın kendi bakım performansına göre senede bir ya da bir buçuk senede bir olabilir. Kimi hasta dişini hiç fırçalamadığı halde hiç diş taşı (diş tartarı) oluşmaz. Bir de ne yaparsa yapsın diş taşı (diş tartarı) oluşanlar vardır.

Diş taşı (diş tartarı) ağızda koku yapar mı?

Diş taşı ağız kokusu yapmaz ancak neden olduğu rahatsızlıklar çok şiddetli ağız kokusuna neden olur. Buna halitozis denir. Halitosiz diş eti problemleriyle ve çürükle ilişkilidir. Çürüğün ve diş eti problemlerinin oluşmasında ana etken yetersiz ağız bakımıdır.

Diş taşı temizliği sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Diş taşı (tartar) temizliği sonrası görülen iki problem vardır. Biri; diş hassasiyetidir. İki üç hafta kadar diş hassasiyeti söz konusu olur. İkincisi diş eti kanamalarında artış başlayabilir. Bu tedavinin etkisi olarak başlar. Fırçaladıkça üç günden sonra çok hızlı bir şekilde iyileştikçe azalacaktır. Sağlıklı bir yer asla kanamaz. Diş eti de bir örtü olduğundan sağlıklı bir diş eti asla kanamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MERKEZ

MERKEZ

Bağlarbaşı Mahallesi Atatürk Caddesi No:122 Maltepe İstanbul Türkiye

Çağrı Merkezi

Çağrı Merkezi

444 88 91

Online Randevu

Online Randevu

Randevu Oluşturun