WeCreativez WhatsApp Support
Randevu oluşturmak ya da bizlere soru sormak için yazabilirsiniz. Önce telefon numaranızı yazınız.
Nasıl yardımcı olabiliriz?

Sanal Ortamda Yapılan Çene Cerrahisi

Dijital Teknoloji ve Çene Cerrahisi

Hipokrat,  tıpta her şey  “insana yardım etmek” içindir…ama, “önce zarar vermeden” der. Hekimler insan sağlığı ve yaşamın devamı için yüzyıllardır çabalamaktadır. Bu çaba içine teknolojinin dahil olması insanın yaşam konforunu ve ömrünü de uzatmıştır. Hipokrat’ın aforizması doğrultusunda hekimler “Neden” sorusunu sormaya devam ederek, hastalığa neden olan etkeni bulmayı, hastalığa neden olan etkeni ortadan kaldıracak tedavi yöntemini bulmayı ve uygulamayı, hastalığa neden olan etkenleri etki alanından uzaklaştırmayı veya yeryüzünden silmeyi amaçlar. Bu sorumlulukla yola çıkan Prof. Dr. Celal Çandırlı ve Dr. İlker Burgaz çene cerrahisinde bir ilki gerçekleştirdiler.

Teknolojinin gelişmesi her alanda olduğu gibi tıp alanında da etkisini göstermeye devam ediyor.  Gelişen yeni yazılımlar, hekimlere ameliyatların sanal ortamda gerçekleştirilmesine olanak sağlarken,  operasyon sırasında karşılarına çıkabilecek sürprizlere karşı hazırlıklı olmalarını da sağlamakta.

Bu yazıda teknolojinin çene cerrahisinde kullanımına konsantre olduk. Ortognatik Çene Cerrahisi ile ilgili merak ettiğiniz sorularınıza Dentakademi’nin web sayfasında bulunan Ortognatik Çene Cerrahisi sayfasından  ya da iletişim sayfamızda bulunan bilgiler doğrultusunda ulaşabilirsiniz.

Çene Cerrahisi alanında ilk kez yapıldı…

Prof. Dr. Celal Çandırlı ve Dr. İlker Burgaz Türkiye’de sanal ameliyat tekniğini kullanarak hastasını sağlığına kavuşturan 2 hekim.

Tümörün yapısı ve çenenin tümör ile olan durumunu bilgisayar ortamına taşıyan Prof. Dr. Çandarlı ve Dr. Burgaz, Türkiye’de ilk kez sanal ameliyat yöntemiyle hastanın çene yapısını tasarlayarak hastayı ameliyata aldılar. Hastanın bacak kemiğinden alınan parça, sanal ameliyat yönteminde tasarlanan yere bire bir uyumlu olarak yerleştirildi.

Bacaktan alınan kemik çeneye yerleştirildi..

Hastanın ameliyatını gerçekleştiren Prof. Dr. Çandırlı, süreci şöyle özetledi: “Hastamız bize kısa süre içinde çenesinde hızla büyüyen bir şişlik ile geldi. Radyolojik incelemeler ve biyopsi sonucu çenesinde benign (iyi huylu) bir tümör olduğu gözlendi. Ama tümör o kadar büyümüştü ki nefes almakta dahi zorlanıyordu. Zaten ağzını açamıyordu. Kısa sürede hızlı bir büyüme vardı. Agresif bir tümördü. Tabii ki cerrahi olarak almamız gerekiyordu ama bu kadar büyük bir tümör alındıktan sonra rekonstrüksiyon gerekecekti. Rekonstrüksiyon için altın standart, kemik rekonstrüksiyonudur. Bu da Türkiye’de çok fazla yapılan bir operasyon değil. Ayağından damar yapısı ile beraber fibula kemiğinden bir parçayı alıp, çenesine monte ettik. Ancak o kadar büyük kemiğin yeni yerinde canlı kalabilmesi için de boyun bölgesindeki damarlarla kemiğin damarlarını mikrocerrahi ile anastomoz (birleştirme) yaptık.

Alt çenesindeki ön dişlerinden neredeyse üstteki çene eklemine kadar büyümüştü tümör. Biz bu ameliyatta ilk kez sanal cerrahi yaptık. Yani ameliyat öncesinde bilgisayar ortamında cerrahinin kendisini planladık. Kesi hatlarını belirledik. O kesi hattı ölçümüne göre oluşturduğumuz şablonu ayak kemiği yani fibulaya transfer ettik. Sonra tamamen orijinal kemik boyutunda fibula alıp çene eklemini rekonstrükte ettik. Buradaki amacımız hem operasyon süresini azaltmak hem de orijinal kemik bütünlüğünün sağlamaktı” dedi.

Haber ile ilgili tüm detayları Habertürk Haber Portalı’nın https://www.haberturk.com/buyuk-basari-yuzunu-saran-tumorden-sanal-ameliyatla-kurtuldu-haberler-2992550 linkinden habere, Doğan Haber Ajansı (DHA) nın https://www.dha.com.tr/saglikyasam/yuzundeki-dev-tumorden-sanal-ameliyat-ile-kurtuldu/haber-1814049 linki üstünden haber ve videosuna ulaşabilirsiniz.

 

Dentakademi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

www.dentakademi.com.tr

Hastane:444 88 91

WhatsApp Hattı: (542) 374 42 99

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MERKEZ

MERKEZ

Bağlarbaşı Mahallesi Atatürk Caddesi No:122 Maltepe İstanbul Türkiye

Çağrı Merkezi

Çağrı Merkezi

444 88 91

Online Randevu

Online Randevu

Randevu Oluşturun