Dentakademi Engelli Hastaların Umudu Oldu
HABERLER
Dentakademi Engelli Hastaların Umudu Oldu
14 Kasım 2016

Dentakademi Engelli Hastaların Umudu Oldu

17 yaşında ve %100 bedensel engelli olan Anıl Topal, kullandığı ilaçlar dişlerinin çürümesine ve acılar içinde kalmasına neden oldu. Tedavi amacı ile gittikleri bir hastanede tedavinin genel anestezi altında olabileceğini, ancak bunun Anıl için hayati tehlike taşıması ailenin ümitlerini yıktı

 

Sedasyon ile 2 saatlik derin uykuda tüm diş problemlerinden kurtuldu...

 

Bedensel engelli olan Anıl Topal diş ağrısı için gittiği bir hastanede tedavisinin genel anestezi altında gerçekleştirilmesi kararı alındı. Ancak Anıl’ın boğaz simetrisinin bozuk olması işlem sırasında boğulma riskini ortaya çıkardı. Anestezi sonrasında da Anıl’ın genel sağlık koşullarında olumsuz etkilenme ihtimalinin yüksek olduğunu öğrenen aile tedaviye onay vermez.

 

Gittikleri hastanede tedavi imkanı bulamayan ve çocuğunun çektiği ağrıları dindiremeyen çaresiz durumdaki Anıl’ın ailesine Dentakademi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi mucize yaratır.

 

Sedasyon ile tedavi yöntemi, ümitlerin kaybedildiği bir anda Anıl ve ailesinin tekrar ümidi olur. Dentakademi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ne gelen ve sedasyon hakkında bilgi sahibi olan Anıl ve ailesi, tedavi kararı alır.

 

Anıl, Türkiye’nin ilk A tipi sertifikalı ve en kapsamlı diş hastanesi olan Dentakademi’de sedasyon uygulaması ile 2 saatlik derin uykuya yatar ve bu süreçte ağrıya neden olan 2 dişin çekimi gerçekleştirilirken 6 dişe de ampütasyon ve kanal tedavisi uygulanır. İşlemden 15 dakika sonra kendine gelen Anıl, 2 saatlik derin uykunun ardından ağrıya neden olan tüm sorunlarından kurtulmuş olarak uyanır.

 

 

Sedasyon Nedir?

 

Sedasyon, diş tedavileri esnasında ortaya çıkabilecek olan ağrı, endişe, korku, mide bulantısı ve kuvvetli öğürme refleksi nedeniyle diş tedavilerini yaptıramayan çocuk, yetişkin, sağlıklı ve engelli tüm hastalarda merkezimizin ameliyathanesinde genel anestezi uzman ve teknisyenlerinin yapmış olduğu derin uyku olarak da adlandırılan işlemin adıdır.

 

Uyku durumunda olan hasta sedatif ilaçların etkisiyle, yapılan işlemin içeriğini, ağrıyı, hoşlanmadığı sesleri, tedavi sonrasında hatırlamaz. Bu durum, hastanın daha sonraki seanslarda diş tedavisine gelişini de kolaylaştırır. Dental fobiyi yok eder, ağrı algısını ortadan kaldırır.

 

Genel anestezi ile karıştırılmaması gereken sedasyon sadece sedatif gaz koklatılması ile yapıldığından hastanın kendine gelmesi çok çabuk olmaktadır. Genel anestezi risklerini taşımaz.

 

DİĞER HABERLER
BİZE ULAŞIN
Diş Sağlığı ve Estetiği ile İlgili Tüm Tedaviler
Diş Sağlığı ve Estetiği ile İlgili Tüm Tedaviler
BİZE ULAŞIN