Kanal Tedavisi Nedir?
HABERLER
Kanal Tedavisi Nedir?
30 Haziran 2016

Kanal Tedavisi Nedir?

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

 

1999-2004 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde yüksek lisansımı tamamladım. 2005-2010 yılları arasında ise Ondokuzmayıs Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Diş Hastalıkları ve Tedavisi Anabilim Dalı - Endodonti Bilim Dalı’nda doktoramı tamamladım.

 

Kanal tedavisi nedir ve hangi dişlere uygulanır?

 

Dişin ağızda görülen kuron kısmının ve kemik içerisinde kalan kökünün, en dış tabakaları mine ve dentin tabakalarıdır. Bu tabakaların altında bulunan "pulpa" olarak adlandırılan ve dişin canlılığını sağlayan damarlardan ve sinirlerden oluşan bir bölüm vardır. Dişte oluşan çürüğe sebep olan bakteriler zamanla dişin içindeki damar ve sinirlerden oluşan canlı dokuya yaklaştığında, uzun süreli dişeti hastalıklarında ya da dişe ani bir travma geldiğinde dişin içindeki pulpa etkilenir ve tedavi edilmezse pulpa canlılığını yitirir. Endodonti yani kanal tedavisi de, dişlerde bulunan bu kök kanallarının içindeki diş pulpasının teşhis ve tedavisi ile ilgilenen dişhekimliği branşıdır.

 

Kanal tedavisi dişözünün (pulpa) çıkarılmasıdır. Hasar gören, hastalanan veya ölen pulpa çıkarıldığında, kalan boşluk temizlenir, şekillendirilir ve yeniden doldurulur. Bu işlemle kök kanalı kapatılır ve buna kanal tedavisi denir.

 

Kanal tedavisi aşamaları nelerdir?

 

Öncelikle kanal tedavisi yapılacak dişin doğru endikasyonu iyi bir ağız içi muayene ve radyografi alınarak konulmalıdır. Diş canlılığını yitirmemişse ya da daha önce bir kanal tedavisi yapılmamışsa dişe uygun anestezi yapılır ve dişin duyarlılığı ortadan kaldırılır. Dişteki tüm çürükler temizlenir ve pulpaya ulaşmak için uygun boşluk oluşturulur. Dişin kök kanal boyu elektronik aletlerle veya radyografi ile belirlendikten sonra, çalışma boyunda tüm pulpa ve kök duvarlarındaki enfekte dokular temizlenir. Bu esnada kanal içi dezenfektanlarla kanallar sık sık yıkanarak kanal içi mikroorganizmalar uzaklaştırılır. Eğer kanal içerisinde herhangi bir iltihabi bulgu yoksa kanal tedavisi tek seansda tamamlanabilir. Ancak kök ucunda iltihap olan ya da daha önce kanal tedavisi yapılmış dişlerde kanal içine ilaç yerleştirilerek 5-7 gün beklenmeli ve kanal tedavisi öyle tamamlanmalıdır.

 

Kanal tedavisi ağrılı bir işlem midir? Kanal tedavisi acıtır mı?

 

Kanal tedavisini takiben, özellikle de canlı dişlerin tedavisinin ardından dişte birkaç gün katlanabilir bir ağrı veya dişin üzerine basıldığında ağrı oluşabilir. Bu kanal tedavisi sonrası oluşan normal bir ağrıdır. Kanal tedavisi yapılan dişin biraz korunmasıyla kısa sürede ortadan kalkar.

 

Kanal tedavisi kaç seans sürmektedir?

 

Kanal tedavisi canlı dişlerde tek seansta, abse oluşumu, fistül varlığı ve ağrı gibi semptomların devam ettiği dişlerde birden fazla seansta tamamlanmaktadır.

 

Kanal tedavisi esnasında yaşanabilecek komplikasyonlar nelerdir?

 

Tedavi sırasında sıklıkla olmamakla beraber, kullanılan aletlerin, kanal yıkama solüsyonlarının ya da kanal dolgusunun kök ucuna taşması ile, ya da kanal içerisindeki bakterilerin kök ucuna itilmesi ile kök ucu irritasyonu oluşabilir.

 

Lokal anestezi nedeniyle farkında olmadan dil, dudak veya iç yanak gibi bölgeler ısırılabilir.

 

Seanslar arasında dişte geçici dolgu bulunduğundan sert gıdalar yenildiğinde dişte travmaya bağlı kırık oluşabilir.

 

Unutulmamalıdır ki, kanal tedavisinden sonraki iki ya da üç gün kanal tedavisi yapılan dişte ağrı olması çok normaldir. Tedavi edilen kısımla çiğnememeye özen gösterilmelidir. Ağrıyı azaltmak için hekimin önerdiği ağrı kesiciler kullanılabilir.

 

Kanal tedavisinin başarı oranı nedir?

 

Doğru endikasyon konulmuş ve uygun şekilde yapılmış kanal tedavilerinin başarı oranı istatistiklere göre %90’nın üzerindedir. Kanal tedavi tekrarı yapılan dişlerde ise bu başarı oranı %70- 80 ‘e inmektedir. Doğru bir şekilde yapılmış kanal tedavisi ve üst yapı ile diş uzun süre ağızda kalabilir.

 

Kanal tedavisinden sonra dişe hangi ek tedaviler yapılmalıdır?

 

Kanal tedavisinden sonra dişin kalan sağlam doku miktarına göre yapılacak üst yapının endikasyonu doğru bir şekilde konulmalıdır. Unutulmamalıdır ki, doğru ve başarılı yapılmış bir kanal tedavisinin bile eğer üst yapısı doğru yapılmamışsa dişin tedavisi başarısızlığa sürüklenebilir. Az madde kaybı olan dişlerde sadece dolgu yapılarak dişin tedavisi tamamlanabilirken, çok fazla madde kaybı olan dişlerde, yapılan kanal tedavisinin içerisine uzanan ve kanal içerisinden destek alınarak üst yapıyı sağlamlaştırmaya yarayan ‘post’ dediğimiz materyaller kullanılabilir. Bunun üzerine yine dişin durumuna bakılarak dolgu ya da, pro​tetik endikasyonla kuron yapılması gerekebilir.

 

DİĞER HABERLER
BİZE ULAŞIN
Diş Sağlığı ve Estetiği ile İlgili Tüm Tedaviler
Diş Sağlığı ve Estetiği ile İlgili Tüm Tedaviler
BİZE ULAŞIN