WeCreativez WhatsApp Support
Randevu oluşturmak ya da bizlere soru sormak için yazabilirsiniz. Önce telefon numaranızı yazınız.
Nasıl yardımcı olabiliriz?

Restoratif diş tedavisi nedir?

Restoratif diş tedavisi, çürük ya da çürük dişi sebeplerden dolayı meydana gelen dişteki sert doku kayıplarının tamir ve tedavi edilmesidir. Hastanın kaybettiği estetik ve fonksiyon kaybını geri kazandıran bir diş tedavisidir.

Restoratif diş tedavisini kimler tercih edebilir?

Her yaş, meslek ve cinsiyetten insanlar rahatlıkla tercih edebilir. Çocuklar ve yaşlılara da restoratif diş tedavisi uygulanabilmektedir. Estetik ve asla dişe zarar vermeyen malzeme olduğu ve amaç tamamen eksikleri kapatmak olduğu için her yaşa uygulanabilmektedir.
65 yaş ve üstü hastalara restoratif diş tedavisi uygulanırken aynı şekilde onkolojik tedavi gören hastalara da restoratif diş tedavisi uygulanmaktadır.

Restoratif diş dolgusu nedir?

Restoratif diş dolgusu diş renginde olan beyaz dolgulardır. Eskiden gri siyah amalgam dolgular kullanılmaktaydı. Çok nadir vakalarda mecbur kalınınca uygulanan bir dolguydu. Zamanında bu dolguların yapılması mecburiyettendi. Estetik dolgular ne bu kadar sağlam ne bu kadar sağlıklıydı. Şimdi artık bu dolgular hemen hemen dişle aynı özelliklere geldiler. Dolayısıyla beyaz dolgular çok uzun ömürlü ve sağlıklı olabiliyorlar. Bir diğer dolgu türü ise Porselen dolgular. Kompozit ya da porselenden lamineler artık tercih edilmektedir. Estetik olan ön dolgular yani bondingler sıkça uygulanmaktadır. Restoratif diş tedavisinde ayrıca diş beyazlatma uygulamaları da yapılmaktadır. Hassas dişlerin tedavisi dolgu ya da lazer ile hassasiyetlerin giderilmesi tedavisi de yapılabilmektedir.

Inlay ve onley dolgu nedir?

Inley ve onleyler dolgu ve kuron (kaplama) arasında bir çözümdür. Dolgu yapılabilecek yeterli diş dokusunun olmadığı veya kaplanacak derecede zarar görmemiş dişlere uygulanan bir estetik tedavi yöntemidir.

Restoratif diş tedavisi genellikle estetik bir gülüş için mi tercih ediliyor?

Restoratif diş tedavisi estetik ve medikal konusunda tercih edilmektedir. Çürükler için restoratif diş tedavisi uygulanırken dişin renginden, aralığından ve boyutundan memnun olmayan hastalara ise estetik uygulama olarak yapılır.

Restoratif diş tedavisinden sonra nelere dikkat edilmelidir?

Restoratif diş tedavisinden sonra dikkat etmeniz gereken herhangi katı bir kural yoktur. Hassasiyet durumu çürüklerde meydana gelirken estetik uygulamalarda hassasiyet durumu oluşmaz. Çürük üzerine estetik yapılırsa çürüğün derinliğine göre hassasiyet oluşabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye’nin İlk ve En Kapsamlı
A Tipi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Hayata Gülümseyin
MERKEZ

MERKEZ

Bağlarbaşı Mahallesi Atatürk Caddesi No:122 Maltepe İstanbul Türkiye

POLİKLİNİK

POLİKLİNİK

Feyzullah Mah. Mimarsinan Cad. Krizantem Sk. No:19 Maltepe/İstanbul-TÜRKİYE

Çağrı Merkezi

Çağrı Merkezi

444 88 91

Online Randevu

Online Randevu

Randevu Oluşturun