WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsin!
Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?

Sinüs Lifting Operasyonu Nedir?

Sinüs lifting nedir?

Maksiller sinüsler, azı dişlerimizin üzerinde yer alan anatomik boşluklara denilmektedir. Azı dişlerimizin yakınındaki bu boşlukların görevi, sesin oluşumunu ve kafa ağırlığının azalmasını sağlamak olduğundan önemlidir.


Sinus boşluklarının aşağıya doğru sarkması sonucunda kemik hacminde bir takım kayıplar oluşmaktadır. Bu kayıplar doğal bir süreç olarak görülse de, implant tedavisi söz konusu olduğunda sorun teşkil etmektedir.

Sinüs sarkmasında implant tedavisi etkili olur mu?

Sinüs sarkması, anatomik etkenler ve dişsizlik gibi faktörlere bağlı olarak gelişir. Yaşanan diş kaybı sonrası sinüs boşluğu o bölgeye doğru inmeye başlar ve sinüs boşluğu genişler.

İmplant tedavisini yapmak için belli bir kemik kalınlığına ve boyutuna ihtiyaç duyulur. Sinüs sarkması olduğu zaman implantın uygulanacağı yerde yeterli miktarda kemik bulunmayabilir. Bu gibi durumlarda cerrahi işlem ile o bölgede kemik artırımını yapılmalıdır. Yapılan bu işleme sinüs lifting denir. Sinüs boşluğundaki sarkma ve kemiklerin durumu ancak hastadan alınan röntgen ile teşhis edebilir. İşlem yapılacak bölgede ne kadar kemik miktarı olduğu röntgensiz saptanması mümkün değildir.

Sinüs boşluğunun üzeri bir zarla kaplıdır. İşlem sırasında o zar kaldırılır. Bu nedenle hasta bir miktar konforsuzluk hissedebilir. Kemik eklemesi nedeniyle vücut yeni duruma tepki gösterebilir ve ödem oluşturabilir. İyileşme sürecinde hasta, hekim tavsiyelerini yerine getirmesi halinde ödem oluşumunu azaltır.

Sinüs lifting uygulamasında farklı uygulamalar var mı?

Sinüs lifting konusunda farklı uygulamalar bulunmaktadır. En çok bilinenleri açık sinüs ameliyatı ve kapalı sinüs ameliyatıdır. Açık sinüs ameliyatında doğrudan sinüs zarına ulaşarak zar kaldırılır. İmplantla aynı seansta yapılabilir.

Kapalı sinüs ameliyatları için kemik miktarının daha çok olması gerekir. İmplant yapılacak boşluktan sinüse ulaşıldıktan sonra oradaki zar kaldırılır ve o bölgeye yapay bir materyal ya da hastanın kemiğinden alınan parçalar yerleştirilir.

Sinüs lifting uygulamasından sonra…

Sinüs lifting ameliyatları sonrası hijyene dikkat edilmesi çok önemlidir. Antibiyotiklerin kullanımı, ilaçların kullanımı, buz uygulaması hekiminizin önerdiği şekilde yapılması gerekir. Ameliyat sonrası burundan uygulanan basınç sinüslere de etki edecektir. Bu baskı ise yapılan işlemi riske sokabilir. 10 gün kadar hasta hapşırırken veya burnunu temizlerken burunda basınç oluşturmayacak şekilde davranması önemlidir.

Sinüs lifting uygulamalarında kurum seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Sinüs lifting işlemi cerrahi bir işlemdir. İmplant uygulamasından daha zor bir işlemdir. Bu konuda tecrübeli, kendini geliştirmiş bir hekim olması muhakkak gereklidir.

Kalıcı hastalığı olanların dikkat etmesi gereken noktalar neler?

Bu konudaki en önemli faktör hastanın doktor kontrolünde olmasıdır. Diş tedavisinden de öte hastanın kendi hayat kalitesini etkileyen faktörler muhakkak kendi doktorları kontrolünün altında olmalıdır. Ama bu hastalar düzenli kontrollerine gitmiyorlarsa, tahlillerini düzenli olarak yaptırtmıyorlarsa, ilaçlarını düzenli kullanmıyorlarsa zaten kendileri için sıkıntı teşkil etmektedir.

Sigara iyileşme döneminde ve daha sonra oluşabilecek diş eti problemlerinde diğer sorunlar açısından çok büyük bir risk teşkil etmektedir. Hastalara özellikle iyileşme sürecinde sigara içmemelerini öneriyoruz. Daha sonrasında da sigara içmeyen hastalarda sigara içenlere göre başarı oranı daha yüksek oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye’nin İlk ve En Kapsamlı
A Tipi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Hayata Gülümseyin
MERKEZ

MERKEZ

Bağlarbaşı Mahallesi Atatürk Caddesi No:122 Maltepe İstanbul Türkiye

POLİKLİNİK

POLİKLİNİK

Feyzullah Mah. Mimarsinan Cad. Krizantem Sk. No:19 Maltepe/İstanbul-TÜRKİYE

Çağrı Merkezi

Çağrı Merkezi

444 88 91

Online Randevu

Online Randevu

Randevu Oluşturun